^Powrót
  
  
  

Wyszukaj

POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO…


U wielu dzieci już w wieku przedszkolnym można zauważyć występowanie ryzyka tzw. dysleksji rozwojowej, czyli specyficznych trudności w nauce czytania i pisania. Rodzice pracując z dzieckiem w domu mogą w znacznym stopniu zmniejszyć występowanie tego problemu. Bardzo ważną rolę pełni tu książka – jak najwcześniejszy i jak najczęstszy z nią kontakt.

Czytać można dzieciom w każdym wieku. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenia czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Roczne dziecko chętnie wsłuchuje się w krótkie wierszyki, bajki i rymowanki. Przedszkolak 3- letni śledzi treść baśni. Dobrze jest sprawdzać przy pomocy pytań jak dziecko odebrało wysłuchany fragment. Zachęca to dziecko do werbalizowania swoich myśli, uważnego śledzenia treści książek, formułowania coraz bardziej rozwiniętych komunikatywnych logicznych wypowiedzi. Zadaniem rodziców jest korygowanie treści tych wypowiedzi oraz czuwanie nad ich poprawnością. Ważnym elementem czytania jest pokazywanie dziecku obrazków. Należy wybierać książeczki o prostej budowie z ilustracjami czytelnymi, kolorowymi – bo na takich łatwiej będzie dziecku skupić wzrok. Dobrze jest recytować dziecku wierszyki, bo rytm sprzyja rozwojowi słuchu.

Rozbudzenie zainteresowania bajkami, opowiadaniami jest obowiązkiem przede wszystkim najbliższych osób. To rodzice są najważniejszymi autorytetami w oczach dzieci. Tylko, gdy wy sami będziecie czytać, uda się wam zarazić dziecko czytaniem.

Cieszymy się, że Rodzice chętnie współpracują z nami przy realizacji w/w akcji.

W tym tygodniu mamusia Amelki W. czytała dzieciom wierszyki z książeczki

,,Wierszyki trzylatka” i ,,Dobre wychowanie”.

Są to chwile bardzo przez dzieci wyczekiwane. I dla całej grupy, która chętnie i uważnie słucha nowych bajek i dla dziecka, którego rodzic nas odwiedza – bo to duma, wyróżnienie i przywilej.

 

 

Copyright © 2021. KIDS ScHO0L Rights Reserved.